Okrevanje po izgorelosti ni kratkotrajen proces

Izgorelost lahko doleti prav vsakega. Če vas zanima, kako jo lahko zdravite oz. kako poteka okrevanje po izgorelosti, preberite več tukaj.

Kronični in pretirani stres je največkrat kriv za nastanek izgorelosti, saj so bili naši možgani narejeni zgolj za obvladovanje kratkotrajnega stresa. Po nekem času kroničnega in neprestanega stresa se pojavi fizična, duševna in čustvena izčrpanost, čemur rečemo izgorelost.

Če opazite, da ste razdražljivi in se odmikate tudi od ljudi, ki ste jih nekoč imeli najraje, ne glede na to, koliko časa spite, ste še vedno utrujeni, potreba po kofeinu je čedalje večja, odlašate z delom, nekoč zanimive dejavnosti so vam zdaj popolnoma dolgočasne in odveč … Vse to in še več so prvi znaki izgorelosti in prej kot jih opazite, prej lahko začnete z zdravljenjem. A najprej si morate priznati, da ste izgoreli (kar pa ni vedno tako lahko kot se sliši).

Okrevanje po izgorelosti je zelo pomemben, a dolgotrajen proces. Za začetek si lahko napišete, kakšna oseba želite postati, določite si prioritete in korenito spremenite svoj način življenja in mišljenja. Nič ni narobe, če boste nekaterim stvarem ali ljudem kdaj pa kdaj rekli ne – vsemu in vsakemu pač ne morete vedno ugoditi. Ravno toliko časa, kot posvetite delu, bi morali posvetiti tudi počitku, sicer okrevanje ne bo uspešno. Ustvarite si vsakodnevne rituale, ki vam bodo dali občutek varnosti in možnosti za sprostitev.

okrevanje po izgorelosti
Strokovna pomoč vam bo še kako prav prišla pri okrevanju po izgorelosti, zato si jo le poiščite. Poiščite si terapevta, ki vam bo znal svetovati, kako si zmanjšati stresne situacije oz. kako jih obvladovati.

Okrevanje po izgorelosti je naporno, a vedite, da niste sami – zagotovo vas podpirajo vaši domači, pa tudi najboljši prijatelji. Pomembno je, da ste do sebe iskreni, si priznate, kako se počutite in si brez slabe vesti privoščite dovolj počitka.